دره اندرسم

از ویکی پاکوب

پرش به: ناوبری, جستجو

دره اندرسم

اندرسم (Anderesm ...به معنای لانه خرس) یکی از زیباترین دره های ایران عزیزمان است که در شمال کشور واقع شده وهر ساله طبیعت گردان بسیاری را بسوی خود میخواند.این دره زیبا و فنی شامل 16 آبشار زیباست که یکی پس ازدیگری واقع شده اند .

برای رسیدن به اندرسم باید در مسیر جاده چالوس به سمت گچسر حرکت کرد. نرسیده به گچسر سمت چپ جاده مسیری فرعی به سمت روستای ییلاقی آزاد بر وجود دارد. پیاده روی طولانی از آزاد بر تا ابتدای دره اندرسم (در حدود 5 ساعت) وجود دارد که غیر از دو سر بالایی ملایم بقیه سراشیبی میباشد. مسیر راه بسیار زیباست و عشایر خونگرم منطقه با سخاوت از ما پذیرایی میکنند . ادامه راه از چادر عشایر به صورت شن اسکی پر شیبی به پایین سرازیر میشود و کم کم نمای جنگلی شمال کشور نمایان میشود. به علت طولانی بودن مسیر و فنی بودن دره بهتر است یک شب در ابتدای دره توقف کرد و در روز دوم به پیمایش دره پرداخت.

شب فراموش نشدنی را در میان جنگل و کنار رودخانه خروشان اندرسم در کنار آتشی که کاملا مهار شده است طی میکنیم و صبح زود پس از عایق کردن تمام وسایل وارد دره میشویم . زیبایی مسیر سحر کننده است و رودخانه خروشان در میان دره تنگ، هر کسی را به وجد میآورد.آب تمامی جویبارهای اطراف به اندرسم میریزد و آبشارها یکی پس از دیگری پر آب تر میشوند و به همین دلیل پیش بینی هوا قبل از ورود به دره الزامی میباشد زیرا حتی با چند دقیقه بارش سیل خروشانی در دره سرازیر میگردد. خوشبختانه هوا خوب بود و با اینکه هیچ یک از ما قبلا این مسیر را نیامده بود با سرعت خوبی کارگاه ها را برپا و فرود امدیم. زیبایی و هیجان برنامه به حدی است که هیچکس احساس گذشت زمان نمیکند. لحظاتی معلق بودن در هوا و فرود آمدن در آب ۱۶ بار تکرار میشود...مسیر فرود حدود شش ساعتی طول کشید و تمام این ساعات کاملا در میان آب بودیم .

پس از اتمام دره با حدود 40 دقیقه پیاده روی به اولین ییلاق موسوم به چهار باغ رسیدیم و از آنجا با ماشین راهی پایین شدیم . بهترین زمان برای اجرای این برنامه مرداد ماه میباشد.

آشنایی نفرات با شنا و اصول فنی لازم است. همراه داشتن طناب و وسایل فرود و کلاه ایمنی الزامیست.

فواد رضاپور
(در سال 84 (مرداد ماه) يك گروه قزوينی در اين دره گرفتار سيل شده و همگی جان باختند. آثار آن سيل همچنان باقی است. بهترين فصل دره نوردی تير ماه ارزيابی شده كه كمترين بارندگی را شاهد است.)

پيشنهاد می شود از كفشهايی با كف پی.يو (مثل اسپرتكس) استفاده كنيد تا حداكثر چسبندگی در فرودهای كلاهكی روی سنگهای لغزنده را بدست آوريد. استفاده از كفشهای كوهنوردي به دليل سر بودن عذاب آور خواهد بود.

خاطره پيمايش ما هم در اينجا موجود است

--آرش ‏۱۴ فوریهٔ ۲۰۰۹، ساعت ۲۱:۳۳ (UTC)

دره اندرسم . در بین کوهنوردان به دره تنه دار هم معروف می باشد.

در حادثه سیل سال 84 - 11 کوهنوردی قزوینی گرفتار سیل شدند. که اجساد آنان پس از چند روز توسط کوهنوردان امدادگر به قزوین منتقل گردید.